Artystyczny Indeks Hestii wręczony!

Bartłomiej Ogłoza z Przewłoki (woj. pomorskie), uczeń Liceum Plastycznego w Gdyni już w październiku tego roku rozpocznie studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Bartłomiej wygrał VI edycję konkursu Artystyczny Indeks Hestii organizowanego wspólnie przez sopocką Grupę Ergo Hestia i gdańską ASP. Nagrodą jest Indeks Wydziału Malarstwa tej uczelni.

Kapituła konkursowa wyróżniła również:

- Martę Nadolle z Międzychodu, uczennicę Liceum Plastycznego w Poznaniu,

- Małgorzatę Kalinowską ze Strykowa , uczennicę Zespołu Sztuk Plastycznych w Łodzi,

- Adriana Leszczuka z Kłodzka, ucznia Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu.

W finale konkursu Artystyczny Indeks Hestii wzięło udział dwudziestu jeden licealistów ze szkół plastycznych w: Bielsku-Białej, Gdyni, Jarosławiu, Kaliszu, Kielcach, Katowicach, Koszalinie, Lublinie, Łodzi, Łomży, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Supraślu, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu, Zabrzu, Zielonej Górze oraz Zakopanem. Finaliści wyłonieni zostali spośród uczestników pierwszego etapu konkursu organizowanego w regionach przez Przedstawicielstwa Detaliczne Ergo Hestii.

Finaliści od 16 lutego br. uczestniczyli w dwutygodniowych warsztatach plastycznych w Sopocie prowadzonych przez wykładowców akademickich. Każdy licealista przygotował kilkanaście prac - z zakresu rysunku i malarstwa - które 28 lutego br. zostały ocenione przez kapitułę konkursową. W skład kapituły weszli profesorowie gdańskiej ASP.

W pierwszej edycji konkursu w 2004 roku zwyciężyła Dominika Jurczyk z Kielc. Rok później triumfowała Justyna Dziechciarska z Nałęczowa. W 2006 roku wygrał Marcin Różański z Zamościa, w 2007 roku - Martyna Wolna z Zabrza, a przed rokiem - Michalina Gniazdowska z Zambrowa.

Już we wrześniu 2009 r. ma być ogłoszona kolejna, siódma edycja konkursu Artystyczny Indesk Hestii.

Inspiracją dla tego przedsięwzięcia stał się sukces wcześniejszego projektu Grupy Ergo Hestia prowadzonego we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku - konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Dotychczas co roku wybierany był w nim najzdolniejszy student Akademii, który w nagrodę spędzał - jako stypendysta Hestii - miesiąc w Nowym Jorku. Zdobywca drugiego miejsca w konkursie wygrywał (od 2008 roku) miesięczny wyjazd do Walencji, na praktykę na Universidad Politecnica de Valencia.

Od tego roku konkurs Artystyczna Podróż Hestii ma wymiar ogólnopolski. O stypendium w Nowym Jorku będą mogli ubiegać się studenci IV i V roku siedmiu akademii sztuk pięknych. Natomiast o wyjazd do Walencji będą walczyć - tak jak do tej pory - studenci gdańskiej ASP.

Kontakt

Rzecznik Prasowy

Marcin Żebrowski

Załączniki

pobierz [709.6 kB]