Dwie dekady polskich ubezpieczeń - debata z okazji 20-lecia Ergo Hestii


Zobacz załączniki (1)

Współpraca obok konkurencji to jedno z najważniejszych wyzwań rynku ubezpieczeniowego – takie są wnioski z debaty „Dwie dekady polskich ubezpieczeń”, zorganizowanej 9 lipca przez Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia. Dyskusja towarzyszyła obchodom 20. rocznicy powstania spółki.

Prowadzonej przez publicystę Jacka Żakowskiego dyskusji przysłuchiwało się w Sopocie ponad 150 gości, reprezentantów branż finansowej i ubezpieczeniowej. W rozmowie wzięli udział: Andrzej Olechowski, ekonomista i polityk, prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog oraz prof. Dariusz Filar, ekonomista. Gospodarzem debaty był Piotr Maria Śliwicki, prezes Ergo Hestii.

Polski rynek okazał się na tyle silny, że zachował stabilność nawet w kryzysie. Nominalna wartość PKB Polski wzrosła dziesięciokrotnie, a siła nabywcza polskich wynagrodzeń - aż szesnastokrotnie” – rozpoczął Jacek Żakowski, przytaczając dane z raportu „Polska 2030 – wyzwania rozwoju”. Uczestnicy debaty podkreślali, że Polacy zdali egzamin z kapitalizmu, a także – że rynek ubezpieczeń odegrał ważną rolę podczas przemian, zmieniając się znacząco.

Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń, w 2008 r. polskie firmy ubezpieczeniowe zatrudniały ponad 29,5 tys. pracowników etatowych, co stanowiło 0,55 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw. Składka zebrana przez ubezpieczycieli w tym okresie to aż 4,7 proc. polskiego PKB.
„Myślenie o życiu jako o inwestycji, a tym samym zmiana podejścia do ubezpieczeń jest bezspornie pozytywnym efektem transformacji ustrojowej” – podkreślał prof. Ireneusz Krzemiński.

Polski rynek ubezpieczeń jest coraz bardziej wymagający, a konkurencja na nim będzie się znacząco zmieniać. Piotr Maria Śliwicki, prezes Grupy Ergo Hestia, jest zdania, że obok dobrze znanej walki o klientów, nowym zadaniem dla ubezpieczycieli jest nauczyć się współdziałania na rynku. „Przeszliśmy dwie dekady suchą stopą. Nauczyliśmy się ze sobą konkurować, ale teraz musimy odróżnić to, czym jest konkurowanie, od tego, czym jest niezbędna na tym rynku współpraca. I to jest nasze zadanie na trzecią dekadę” – powiedział.

Dwie dekady innowacji

Debatę zorganizowała Ergo Hestia, która na polskim rynku działa już od 20 lat. Pierwszą polisę niewielka firma z Sopotu sprzedała 2 lipca 1991 roku, a zebrana składka brutto na koniec 1991 roku wyniosła 0,94 mln zł. Dziś już nie Hestia, a Ergo Hestia (nazwa zmieniła się dzięki inwestycji niemieckiej grupy Munich Re, do której należy holding ERGO) to drugi największy ubezpieczyciel majątkowy na polskim rynku i jeden z największych pracodawców na Wybrzeżu. Składka brutto sopockiej Grupy Ergo Hestia jest wyższa niemal 2,5 tys. razy niż przed 20 laty i wyniosła w 2010 r. 2,34 mld zł. O sukcesie Hestii decyduje innowacyjność: towarzystwo jako pierwsze stworzyło m.in. scentralizowany system likwidacji szkód, całodobową infolinię, pakietową ofertę ubezpieczeniową czy uproszczoną likwidację bez oględzin przy mniejszych szkodach.


***

Grupa Ergo Hestia
W skład Grupy Ergo Hestia wchodzą: Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia SA, Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA, MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń SA, Hestia Loss Control Sp. z o.o., Hestia Kontakt Sp. z o.o. 

Grupa ERGO
Grupa ERGO powstała na przełomie 1997 i 1998 roku w wyniku fuzji niemieckich towarzystw ubezpieczeniowych D.A.S. DKV, Hamburg-Mannheimer oraz Victoria. W 1999 roku weszła na polski rynek. Obecnie jest obecna w 35 krajach i jest europejskim liderem rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych oraz ubezpieczeń kosztów prawnych.

Munich Re
Münchener Rückversicherungs-Gesellschaft Aktiengesellschaft jest jednym z największych na świecie reasekuratorów. W ocenie ryzyka specjalizuje się od 1880 roku, do jej klientów należy 6 tys. firm ubezpieczeniowych ze 150 krajów.

Dane adresowe

Grupa Ergo Hestia

Hestii 1, 81-731 Sopot


Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o Grupie ERGO Hestia.