Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera przyznane


Zobacz załączniki (2)

Znamy laureatów Nagrody im. Ks. Tischnera ustanowionej przez grupę towarzystw ubezpieczeniowych Ergo Hestia i Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”.  Tegorocznymi zwycięzcami są: Jerzy Szacki, Karolina Wigura oraz Siostra Małgorzata Chmielewska.  

Nagroda Znaku i Ergo Hestii dla kontynuatorów myśli ks. Tischnera została przyznana już po raz dwunasty. Kapituła konkursu wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach:

  • prof. Jerzy Szacki - pisarstwo religijne i filozoficzne
  • Karolina Wigura - publicystyka lub eseistyka na tematy społeczne,
  • Siostra Małgorzata Chmielewska - inicjatywy duszpasterskie i społeczne.

-Co roku wybór laureatów jest bardzo trudny. Oceniamy zarówno pracę intelektualną jak  i tę na rzecz innych ludzi, którą trudno jest zmierzyć. Dodatkowo, w każdym przypadku są to dzieła wybitne, zgłoszone przez najważniejsze instytucje życia społecznego i kulturalnego w naszym kraju - powiedział Łukasz Tischner, sekretarz kapituły nagrody im. Tischnera. – Tegoroczni laureaci to niezwykłe osobistości, które na co dzień wcielają w życie myśl księdza profesora.

Laureaci otrzymują statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 33.000 zł. Gala wręczenia nagród odbędzie się już 25 kwietnia w pierwszy dzień 12. Dni Tischnerowskie.

-To dla nas ogromny zaszczyt, że po raz kolejny możemy przybliżyć społeczeństwu wybitne osobistości, którym myśl ks. Tischnera jest tak bliska -  powiedziała Małgorzata Makulska, wiceprezes Ergo Hestii – Mam nadzieję, że dzięki tej nagrodzie dzieła, które realizują, i wartości, które im przyświecają, będą się rozwijać.

Przyznawana od 2001 roku Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera promuje style myślenia i postawy łączące w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość. Wśród jej dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Jan Nowak Jeziorański, Ryszard Kapuściński, Janina Ochojska, Henryka Krzywonos-Strycharska i Wojciech Jagielski.

W skład jury konkursu wchodzą przewodniczący ks. Adam Boniecki, Jarosław Gowin, Krzysztof Michalski, Piotr Maria Śliwicki, Władysław Stróżewski, Łukasz Tischner i Henryk Woźniakowski.

LAUREACI Nagrody Znaku i Hestii im. Ks. Józefa Tischnera 2012

*Pisarstwo religijne lub filozoficzne stanowiące kontynuację „myślenia według wartości”

- prof. Jerzy Szacki

Profesor Jerzy Szacki,  wybitny socjolog, filozof i historyk idei otrzymał nagrodę za całokształt swojej twórczości. Od wielu lat związany jest on z Uniwersytetem Warszawskim, ale wykładał także za granicą, m.in. w University of Minnesota (USA) i w College de France. Jego najważniejsze prace to m.in. "Durkheim" (1964), "Utopie" (1968), "Liberalizm po komunizmie" (1994), "Ani książę, ani kupiec: obywatel. Idea społeczeństwa obywatelskiego w myśli współczesnej" (1997).

Jerzy Szacki został odznaczony medalem "Sprawiedliwi wśród narodów świata", posiada także tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie.

*Publicystyka lub eseistyka na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”

- Karolina Wigura

Karolina Wigura, dziennikarka, socjolożka i autorka została wyróżniona za książkę "Wina Narodów". Członkini redakcji tygodnika „Kultura Liberalna”, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Ludwiga-Maximiliana w Monachium. Interesuje się zagadnieniami etycznymi oraz problematyką pamięci i tożsamości w teorii społecznej i politycznej. Laureatka nagrody Grand Press za wywiad z Jürgenem Habermasem pt. „Europę ogarnia śmiertelny bezwład”.

Książka „Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki” porusza problematykę winy, skruchy i przebaczania w stosunkach między narodami.

*Inicjatywy duszpasterskie i społeczne współtworzące „polski kształt dialogu Kościoła i świata”

- Siostra Małgorzata Chmielewska

Siostra Małgorzata Chmielewska jest przełożoną Wspólnoty „Chleb Życia”. Prowadzi domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn. Troszczy się o osoby odsunięte na margines i próbuje przywrócić je do społeczeństwa poprzez tworzenie dla nich miejsc pracy.

Siostra Małgorzata Chmielewska otrzymała wiele nagród i wyróżnień, do których należą medal św. Jerzego, Nagroda Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, tytuł Kobieta Roku 1996 oraz odznaka honorowa „Za zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.

PROGRAM 12. DNI TISCHNEROWSKICH 2012
Kraków, 25-28 kwietnia 2012


ŚRODA, 25 IV


godz. 17.00      Kolegiata  św. Anny, ul. św. Anny 11

Msza święta w intencji księdza profesora Józefa Tischnera, celebrowana przez ks. biskupa Grzegorza Rysia


godz. 18.30            Scena im. S. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22

Spotkanie z laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera,
połączone z ceremonią wręczenia statuetek oraz prezentacją filmów o laureatach, prowadzenie: ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski


CZWARTEK, 26 IV


godz. 13.00     Scena im. S. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
Panel  dyskusyjny  - "Tischnera spotkanie z  teatrem"
z udziałem twórców teatralnych: Anny Augustynowicz, Krzysztofa Babickiego, Bogdana Cioska, Andrzeja Dziuka, Mirosława Kocura, prowadzenie Dariusz Kosiński

godz.18.00      Scena im. S. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
Czytamy Tischnera - „Fenomenologia spotkania”

część pierwsza -  głośna lektura eseju ks. Józefa Tischnera w wykonaniu Anny Polony

część druga - dyskusja z udziałem filozofów Zbigniewa Stawrowskiego i Adama Workowskiego


PIĄTEK, 27 IV


godz. 17.00     Aula Audytorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33

Colloquia Tischneriana

wykład prof. Anny Teresy Tymienieckiej – tłumaczenie symultaniczne

godz. 18.30     Aula Audytorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33

Jaskinia Filozofów  „Spotkanie z Innym"

debata z udziałem: Janiny Ochojskiej, Wojciecha Jagielskiego, Tomasza Rakowskiego,  Karola Tarnowskiego, Pawła Śpiewaka, prowadzenie: Jerzy Sosnowski

SOBOTA, 28 IV

godz. 11.00     Sala im. St. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
Jak wyśpiewać  mądrość?  Muzyczne spotkania z ks. Józefem Tischnerem
koncert finałowy laureatów konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Drogami Tischnera


godz. 17.00        Scena im. S. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22

Wieczór Filmowy - prezentacja filmów o księdzu profesorze  Józefie  Tischnerze, prowadzenie Wojciech Bonowicz

***

Grupa Ergo Hestia

W skład Grupy Ergo Hestia wchodzą: Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia SA, Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA, MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń SA, Hestia Loss Control Sp. z o.o., Hestia Kontakt Sp.
z o.o. 


Grupa ERGO

Grupa ERGO powstała na przełomie 1997 i 1998 roku w wyniku fuzji niemieckich towarzystw ubezpieczeniowych D.A.S. DKV, Hamburg-Mannheimer oraz Victoria.
W 1999 roku weszła na polski rynek. Obecnie jest obecna w 35 krajach i jest europejskim liderem rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych oraz ubezpieczeń kosztów prawnych.

Munich Re

Münchener Rückversicherungs-Gesellschaft Aktiengesellschaft jest jednym
z największych na świecie reasekuratorów. W ocenie ryzyka specjalizuje się od 1880 roku, do jej klientów należy 6 tys. firm ubezpieczeniowych ze 150 krajów.


Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o Grupie ERGO Hestia.