Spokojny powrót z wakacji: ładna pogoda może być groźna
Prosta droga i piękna pogoda: idealny powrót z wakacji? Niekoniecznie. Jak wynika z badań, dobre warunki drogowe usypiają naszą czujność. Właśnie wtedy ma miejsce aż 69% wypadków.
Sprawne auto i wypoczęty kierowca to warunki konieczne, by bezpiecznie wrócić z wakacji. Warto jednak pamiętać o dodatkowych zasadach, które mogą poprawić nasze bezpieczeństwo podczas powakacyjnego tłoku na drodze.
Po pierwsze, wybierz dobry dzień na podróż. Jak wynika ze statystyk, Komendy Głównej Policji, najlepszym dniem na wyjazd do domu jest sobota. Wówczas ststystycznie najrzadziej dochodzi do wypadków (według raportu „Wypadki drogowe” Komendy Głównej Policji za rok 2013).
Po drugie, uważaj na warunki atmosferyczne. Słoneczna pogoda nie gwarantuje niestety bezpiecznego powrotu. Tylko kierowcy oślepieni słońcem spowodowali w 2013 r. aż 720 wypadków – to średnio dwie kolizje każdego dnia roku. Ładna pogoda nie gwarantuje bezpieczeństwa.
Po trzecie, uważnie wybierz godzinę wyjazdu. W miarę możliwości, wracaj… wieczorem. Jak wynika z policyjnych statystyk, od kilku lat najwięcej wypadków zdarza się od godziny 14.00 do 19.00. Wtedy mamy do czynienia z wzmożonym ruchem w miastach.
Gdy wybierzemy najlepszy moment powrotu, nie zapomnijmy o szczegółach, które mogą mieć wpływ zarówno na komfort jazdy. Na co zwrócić uwagę?
Eksperci Ergo Hestii opracowali listę podstawowych porad, które warto zapamiętać przed spakowaniem auta.
- Sprawdź stan samochodu
Kiedy ostatni raz sprawdzaliśmy stan wycieraczek? Płynu w chłodnicy? Zużycie bieżnika opon? Warto zrobić to przed wyjazdem w dłuższą trasę. W bagażniku dobrze jest mieć zapasowe żarówki. Planując drogę, przeanalizuj trasę pod kątem objazdów i utrudnień: pomocny jest tutaj np. aktualizowany Serwis dla Kierowców na stronie gddkia.gov.pl.
- Pakuj się z głową
Sprawdź, czy Twój bagaż jest dobrze zabezpieczony. Butelki po napojach lubią wtoczyć się pod pedały kierowcy podczas gwałtownego hamowania, a niezabezpieczony pasami pies ryzykuje kontuzję.
- Zrób sobie przerwę
Jeśli jesteś zmęczony, nie żałuj czasu na krótki odpoczynek. Zmęczenie zmniejsza naszą czujność i wydłuża czas reakcji. Badania wykazują, że zmęczeni kierowcy jadą mniej płynnie i często wykonują nagłe ruchy kierownicą. Pomocne może okazać się również zmniejszenie temperatury wewnątrz auta i odpowiednie nawodnienie organizmu.
- Jedz tylko podczas postojów
Nie korzystasz z telefonu komórkowego podczas jazdy? To dobry nawyk. Pamiętaj jednak, że zagrożeniem podobnym do używania telefonów, jest jedzenie podczas jazdy. Otwarcie batonika czy odkręcenie butelki pochłania 3-4 sekundy naszej uwagi. Nie patrzymy wówczas na drogę, a w tym czasie nasze auto przy prędkości 100 km/h pokonuje nawet do 100 metrów.
Spokojnego powrotu z wakacji!
Informacje o Grupie
ERGO Hestia
***
Informacje o Grupie Ergo Hestia
Tworzą ją trzy spółki ubezpieczeniowe: STU Ergo Hestia SA, STU na Życie Ergo Hestia SA oraz MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu.
W ubiegłym roku Grupie zaufało ponad 3,6 miliona klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. O dynamicznym rozwoju Grupy świadczy fakt, że co 9 sekund wystawiana jest nowa polisa ubezpieczeniowa. Co minutę podejmujemy decyzję o wypłacie odszkodowania.
Głównym akcjonariuszem Grupy Ergo Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy Ergo Versicherungsgruppe, należący do największego globalnego reasekuratora, Munich Re.