Zobacz, co rozprasza polskich kierowców – cz. 2 raportu ERGO Hestii
Ogólnopolskie badanie kierowców dla ERGO Hestii wykazało, że do najczęstszych rozpraszaczy za kierownicą należy słuchanie muzyki, natomiast większość kierowców deklaruje, że prowadząc auto nigdy nie sprawdza poczty e-mail.
Wywiady dotyczyły bezpieczeństwa na drodze, w tym m.in.: zachowania kierowców podczas prowadzenia samochodu, przekraczania dozwolonej prędkości, jazdy po alkoholu czy powodów wypadków lub kolizji.
Badanie wykazało, że ponad połowa kierowców zawsze podczas prowadzenia auta słucha muzyki. Tylko 2% badanych przyznało, że nie robi tego nigdy. Co trzeci respondent przynajmniej czasami prowadzi rozmowy przez zestaw głośnomówiący a aż 13% kierowców prowadzi rozmowy trzymając telefon w ręku. To jednak nie jedyna czynność, którą kierowcy wykonują za pomocą telefonu podczas jazdy. W ramach badania przyznali się m.in. do korzystania z aplikacji na smartfony (12% robi to przynajmniej czasami), 9% czyta smsy, a co 20 respondent oświadczył, że zdarza się mu pisać krótkie wiadomości tekstowe podczas prowadzenia auta. Tylko 3 na 100 ankietowanych potwierdziło, że sprawdza pocztę e-mail prowadząc auto.
12% kierowców przyznaje się do picia kawy podczas jazdy. Dodatkowe pytanie o to, czy w ostatnim roku dana osoba spowodowała wypadek doprowadziło do ciekawych wniosków. Okazuje się, że w przypadku miłośników „małej czarnej” zdecydowanie wzrasta ryzyko wypadku! Wśród osób, które spowodowały wypadek dwa razy częściej niż wśród kierowców bezwypadkowych pojawiała się deklaracja o piciu kawy za kierownicą.
– Kierowcy są przeświadczeni, że konsumpcja za kierownicą nie zwiększa ryzyka wypadku, ale te badania pokazują, że jest dokładnie odwrotnie – tłumaczy Sandra Jedynak, ekspert ds. mediów społecznościowych ERGO Hestii i koordynator projektu. Do najbardziej niebezpiecznych zachowań za kierownicą kierowcy zaliczają wszelkie czynności związane z telefonem, takie jak pisanie i czytanie smsów, sprawdzanie poczty email czy rozmowa bez zestawu głośnomówiącego. Tymczasem picie kawy czy spożywanie posiłków może tak samo dekoncentrować za kierownicą. Warto o tym pamiętać zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Wtedy zawsze lepiej się zatrzymać i zrobić sobie krótką przerwę podczas której możemy nie tylko rozprostować nogi, ale również zjeść lekki posiłek, czy napić się. O tym jak przygotować się do takiej podróży kierowcy mogą przeczytać w Niecodziennym Poradniku Codziennej Jazdy, który ERGO Hestia przygotowała we współpracy z Michałem Kościuszko najpopularniejszymi polskimi motoblogerami – dodaje Sandra Jedynak.
Poradnik jest dostępny w księgarni internetowej EBOOKPOINT.PL. Patronem medialnym poradnika jest portal Interia. Dodatkowo ERGO Hestia przygotowała serię filmów interaktywnych, w których kierowcy muszą wybrać prawidłowe odpowiedzi na pytania nurtujące ich na drodze. Kolejny film z udziałem motoblogera Prentkiego, jednego ze współautorów Poradnika, można już obejrzeć w serwisie YouTube – tym razem kamera towarzyszyła mu podczas przejazdu z Martą.
Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu przez TNS Polska na zlecenie Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia. 500 wywiadów zostało przeprowadzonych z osobami posiadającymi prawo jazdy, które w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz prowadziły samochód. 400 ankietowanych miało tylko komunikacyjne ubezpieczenie OC, pozostałe 100 OC oraz Autocasco.
Informacje o Grupie
ERGO Hestia
***
Informacje o Grupie ERGO Hestia
Tworzą ją dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Prezesem Grupy jest Piotr M. Śliwicki.
Grupie zaufało ponad 3,6 miliona klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. O dynamicznym rozwoju Grupy świadczy fakt, że co 13 sekund wystawiana jest nowa polisa ubezpieczeniowa. Co roku pomagamy w 480 tysiącach szkód – co minutę podejmujemy decyzję o wypłacie odszkodowania. Głównym akcjonariuszem Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe, należący do jednego z największych reasekuratorów na świecie, Munich Re.