Artystyczna Podróż Hestii we Wrocławiu jeszcze tylko tydzień!
Po wystawach w Krakowie i w Poznaniu, prace laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii zostały pokazane we Wrocławiu. Od 11 marca w galerii Neon można zobaczyć wybór 15 prac z kolekcji konkursowej. Wydarzenie otwarte dla wrocławian przypadło na piętnastolecie programu mecenatu artystycznego, rozpoczętego przez firmę ERGO Hestia w 2002 roku.
Wystawa Przez Pryzmat. Odsłona 3. jest kuratorskim wyborem prac laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Obiekty prezentowane w galerii Neon, powstały w ramach wszystkich edycji przedsięwzięcia. Dobór dzieł jest zatem zbiorem artefaktów pozostałych po konkursie, a same prace - charakteryzujące się różnorodnością języka wypowiedzi, mediów czy podjętych przez artystów tematów – okazały się jednocześnie zapisem zmian w estetyce i wyrazie twórczym z lat 2002-2015. Tytułowy pryzmat oznacza sposób patrzenia na sztukę. To narzędzie, które odbija, załamuje lub rozszczepia światło na feerię barw, stając się dla nas synonimem kolekcji, która tworzy się wraz z kolejnymi edycjami konkursu. Jest to zbiór niejednolity, ale interesujący ze względu na wieloletnią historię oraz ludzi, którzy są z nim związani. Skupiając się na indywidualnym punkcie widzenia każdego odbiorcy, staramy się przybliżać sztukę coraz szerszym kręgom, pokazując wielowymiarowy sposób wypowiedzi artystów z najważniejszych akademii artystycznych w Polsce.
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa na rzecz promocji młodych twórców, między innymi poprzez organizowanie co roku ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii dla studentów wszystkich wydziałów artystycznych w Polsce. Ideą założycielską konkursu jest wspieranie początkujących artystów w zaistnieniu na polskim i międzynarodowym obiegu sztuki. Inicjatywa ta stanowi dla młodych uczestników wyjątkową okazję do konfrontacji z profesjonalną krytyką artystyczną i publicznością. Pozwala również odbiorcom szeroko zorientować się w realnej działalności polskich uczelni artystycznych oraz zwraca uwagę na kierunki, w jakich podążają ich adepci.
Fundacja chce uczestniczyć w rozwoju drogi i kolejnych etapach kariery artystycznej finalistów oraz laureatów konkursu poprzez prezentowanie ich twórczości szerokiej publiczności w największych ośrodkach kultury w Polsce. Zwycięzcy konkursu wysyłani są w artystyczną podróż do Nowego Jorku i Walencji. W „podróży” są także ich prace. Po wystawach w Pałacu Sztuki w Krakowie oraz w galerii Arsenał w Poznaniu teraz kolekcję konkursową prezentujemy we Wrocławiu. Nie bez powodu miejscem ekspozycji jest galeria Neon. Współorganizatorem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Studenci kierunku Mediacja Sztuki, w ramach współpracy ASP Wrocław z Fundacją APH, uczestniczyli w półrocznym programie edukacyjnym i współtworzyli koncepcję wrocławskiej wystawy.
Artyści: Michał Batorski, Natalia Bażowska, Łukasz Biliński, Daniel Cybulski, Matej Frank, Małgorzata Goliszewska, Marcin Grzęda, Ewa Juszkiewicz, Krzysztof Nowicki, Łukasz Patelczyk, Cyryl Polaczek, Aleksandra Prusinowska, Jakub Rebelka, Xawery Wolski, Marcin Zawicki.
Koncepcja kuratorska Piotr Szpilski i studenci: Klaudia Baśko, Karolina Błażejczak, Katarzyna Bobiec, Dominika Borkowska, Patrycja Budzyk, Joanna Chlebowska, Anna Cieślak, Maja Dubowska, Ewa Gołojuch, Estera Gundlach-Fober, Ewa Kilar, Michał Klag, Karolina Kołtunicka, Jagoda Kozon, Zofia Kuznik, Julia Łowińska, Cecylia Mach, Paulina Przybyłek, Paulina Szkatuła, Irmina Witos
Fundator: Grupa ERGO Hestia
Organizator: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Koordynator projektu Artystyczna Podróż Hestii: Magdalena Kąkolewska
Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Partnerzy Medialni: Magazyn SZUM, Magazyn Zwykłe Życie, Notes na 6 Tygodni, Rita Baum, Format, portal miejski Wroclaw.pl, portal Rynek i Sztuka, Radio Luz
Czas trwania wystawy: 11 marca - 24 marca 2016
Miejsce: Galeria Neon, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, ul. Traugutta 21, Wrocław
Godziny otwarcia galerii: poniedziałek – piątek, 11.00 –17.00
Informacje o Grupie
ERGO Hestia
***
Informacja o Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa na rzecz promocji młodych artystów polskich, między innymi poprzez organizowanie co roku ogólnopolskiego konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w kraju. Fundacja wspiera także rozwój finalistów i laureatów konkursu APH poprzez prezentowanie ich twórczości szerokiej publiczności w największych ośrodkach kultury w Polsce oraz poprzez działania sprzyjające nabywaniu prac finalistów do prywatnych kolekcji.
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii organizuje również wystawy w największych ośrodkach kultury w Polsce, promując artystów wyłonionych w ramach konkursu. Wystawom towarzyszą kuratorskie oprowadzania, spotkania z gośćmi specjalnymi, a także warsztaty artystyczne dla rodzin. W zakresie sztuk pięknych Fundacja organizuje również konferencje, seminaria i tematyczne imprezy w kraju i za granicą, akcje artystyczne i kulturalne; prowadzi też działalność informacyjną i wydawniczą dotyczącą promowania młodych polskich artystów.
Prace artystów nagradzanych w konkursie Artystyczna Podróż Hestii oraz finalistów poszczególnych edycji można oglądać w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii przy ul. Kostrzewskiego 1/131. Galeria to pierwszy artystyczny showroom w Polsce, prowadzony przez ubezpieczyciela ERGO Hestię.
***
Informacja o konkursie Artystyczna Podróż Hestii
„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia. W tym roku została powołana do życia Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, której celem jest niezmiennie wsparcie młodych artystów studiujących na uczelniach artystycznych w Polsce, którym trudno zadebiutować w świecie sztuki, oraz edukacja artystyczna.
Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Fundacja i prowadzony przez nią konkurs daje młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju. W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 ERGO Hestia – obecnie poprzez Fundację – współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski.
***
Informacje o Grupie ERGO Hestia
Grupa ERGO Hestia łączy biznes z zaangażowaniem społecznym. Obok programu Artystyczna Podróż Hestii jest też mecenasem przyznawanej już od 2001 roku Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Honoruje ona wybitnych intelektualistów i działaczy społecznych. Grupa finansuje wychowanie młodzieży w Sopockim Klubie Żeglarskim SKŻ ERGO Hestia Sopot.
Poprzez Fundację Integralia tworzy warunki zawodowego startu dla ambitnych osób niepełnosprawnych. Jest też sponsorem tytularnym ERGO Areny, największej hali sportowo-widowiskowej na Pomorzu. Właśnie tam zorganizowała wystawy prac finalistów 11. i 12. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zderzając temat młodej sztuki z przestrzenią masowych widowisk i wydarzeń sportowych.
Tworzą ją dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Prezesem Grupy jest Piotr M. Śliwicki.
Grupie zaufało ponad 2,5 miliona klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. O dynamicznym rozwoju Grupy świadczy fakt, że co 13 sekund wystawiana jest nowa polisa ubezpieczeniowa. Co roku pomagamy w 480 tysiącach szkód – co minutę podejmujemy decyzję o wypłacie odszkodowania. Głównym akcjonariuszem Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe, należący do największego reasekuratora, Munich Re.