Znamy finalistów 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii
Ogłoszono wyniki obrad jury 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Spośród rekordowej liczby zgłoszeń 414 prac jury wybrało 20 najciekawszych prac studentów kierunków artystycznych. Laureatów jubileuszowej edycji konkursu poznamy 30 maja br. podczas wystawy finałowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Organizowany cyklicznie od roku 2002 konkurs Artystyczna Podróż Hestii to wyjątkowy w skali kraju program promocji polskiej młodej sztuki i edukacji artystycznej, angażujący nie tylko środowisko artystyczne, ale również biznesowe. Filarem inicjatywy jest właśnie konkurs, adresowany do studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w całej Polsce. Co ważne, wszyscy uczestnicy konkursu mają wyjątkową okazję do konfrontacji z profesjonalną krytyką artystyczną i publicznością.
Międzynarodowe grono ekspertów – artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy oceniło prace aż 414 młodych twórców z całej Polski. To pozwoliło na wyłonienie dwudziestu finalistów jubileuszowej edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Będą oni teraz walczyć o specjalne nagrody – miesięczne rezydencje artystyczne oraz tytuł laureata konkursu.
– Moment oczekiwania na ostateczny werdykt członków jury jest dla nas wszystkich bardzo emocjonujący – tłumaczy Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. – Każdy z jurorów ocenia wszystkie prace po kolei. To ogromny wysiłek i napięcie, które nie podlegają prawu rutyny – nawet podczas 15. edycji konkursu. Werdykt jury jest bowiem w bardzo dużym stopniu oglądem tego, co dzieje się w młodej polskiej sztuce – dodaje.
Finalistami 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii zostali: Jakub Danilewicz, Hanna Dyrcz, Baltazar Fajto, Paweł Franik, Maciej Gąbka, Natalia Jamróz, Barbara Kosakowska, Olga Kowalska, Monika Łuczak, Jan Moszumański, Teresa Otulak, Mateusz Piestrak, Iwo Rachwał, Maciej Rudzin, Michał Siarek, Katarzyna Sosnowska, Maria Stożek, Agnieszka Talaśka, Piotr Urbaniec, Bartosz Zimniak.
Wybrani do finału artyści są adeptami następujących uczelni: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Szczecinie i Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Zwieńczeniem tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu będzie wystawa prac dwadzieściorga finalistów, którą będzie można zwiedzać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na ul. Pańskiej 3. Gala finałowa, która co roku jest bardzo ważnym wydarzeniem na mapie wydarzeń kulturalnych stolicy, odbędzie się 30 maja br. o godz. 19.00. To właśnie wtedy poznamy laureatów konkursu, na których czekają wyjątkowe nagrody. Laureat nagrody głównej otrzymuje bowiem możliwość odbycia podróży artystycznej do światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowego Jorku. Laureat nagrody specjalnej ma natomiast okazję spędzić inspirujący miesiąc w Hiszpanii i uczestniczyć w zajęciach na akademii w Walencji. Program pobytu w obu miastach wypełnia praca twórcza, zwiedzanie galerii
i muzeów oraz spotkania z artystami. Kulturowym odniesieniem dla tych rezydencji artystycznych są podróże edukacyjne, w jakie przed wiekami wyprawiano młodych twórców – by poznawali świat, życie oraz przede wszystkim sztukę. Jeden z laureatów otrzyma również komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję finansowego raportu rocznego Grupy ERGO Hestii, która w tym roku obchodzi 25–lecie swojej działalności.
Konkurs Artystyczna Podróż Hestii jest jednym z najdłużej realizowanych programów mecenatu artystycznego w Polsce, który jest kontynuowany konsekwentnie od 15 lat. W roku 2009 konkurs „Artystyczna Podróż Hestii” wyróżniono nagrodą „Sztuka cenniejsza niż złoto” – Fundacji Commitment to Europe arts & business oraz Narodowego Banku Polskiego. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.
Szczegółowe informacje o zasadach i harmonogramie konkursu na stronie: www.artystycznapodrozhestii.pl
Informacje o Grupie
ERGO Hestia
***
Informacja o Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa na rzecz promocji młodych artystów polskich, między innymi poprzez organizowanie co roku ogólnopolskiego konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w kraju. Fundacja wspiera także rozwój finalistów i laureatów konkursu APH poprzez prezentowanie ich twórczości szerokiej publiczności w największych ośrodkach kultury w Polsce oraz poprzez działania sprzyjające nabywaniu prac finalistów do prywatnych kolekcji.
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii organizuje wystawy w ważnych centrach artystycznych w Polsce, promując artystów wyłonionych w ramach konkursu. Wystawom towarzyszą kuratorskie oprowadzania, spotkania z gośćmi specjalnymi, a także warsztaty artystyczne dla rodzin. W zakresie sztuk pięknych Fundacja organizuje również konferencje, seminaria i tematyczne imprezy w kraju i za granicą, akcje artystyczne i kulturalne; prowadzi też działalność informacyjną i wydawniczą dotyczącą promowania młodych polskich artystów.
Prace artystów nagradzanych w konkursie Artystyczna Podróż Hestii oraz finalistów poszczególnych edycji można oglądać w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii przy ul. Kostrzewskiego 1/131. Pawilon Sztuki to pierwszy artystyczny showroom w Polsce, prowadzony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia SA.
***
Informacja o konkursie Artystyczna Podróż Hestii
„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Fundacja i prowadzony przez nią konkurs daje młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju. W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 ERGO Hestia – obecnie poprzez Fundację – współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski.
W roku 2009 konkurs „Artystyczna Podróż Hestii” wyróżniono nagrodą „Sztuka cenniejsza niż złoto” – Fundacji Commitment to Europe arts & business oraz Narodowego Banku Polskiego.
***
Informacje o Grupie ERGO Hestia
Grupa ERGO Hestia łączy biznes z zaangażowaniem społecznym. Obok programu Artystyczna Podróż Hestii jest też mecenasem przyznawanej już od 2001 roku Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Honoruje ona wybitnych intelektualistów i działaczy społecznych. Grupa finansuje wychowanie młodzieży w Sopockim Klubie Żeglarskim SKŻ ERGO Hestia Sopot.
Poprzez Fundację Integralia tworzy warunki zawodowego startu dla ambitnych osób niepełnosprawnych. Jest też sponsorem tytularnym ERGO Areny, największej hali sportowo–widowiskowej na Pomorzu. Właśnie tam zorganizowała wystawy prac finalistów 11. i 12. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zderzając temat młodej sztuki z przestrzenią masowych widowisk i wydarzeń sportowych.
Tworzą ją dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Prezesem Grupy jest Piotr M. Śliwicki.
Grupie zaufało ponad 3,6 miliona klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. O dynamicznym rozwoju Grupy świadczy fakt, że co 13 sekund wystawiana jest nowa polisa ubezpieczeniowa. W 2015 roku pomogliśmy w ponad 600 tysiącach szkód – co minutę podejmujemy decyzję o wypłacie odszkodowania. Głównym akcjonariuszem Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe, należący do największego reasekuratora, Munich Re.