Zaloguj się do osobistego konta ubezpieczeniowego:

ERGO Hestia podpowiada, kiedy wzywać policję po wypadku

Wezwać policję, czy sprawę załatwić polubownie? To pytanie zadaje sobie wiele osób uczestniczących w kolizji drogowej. Teraz, kiedy w zimowej aurze szczególnie łatwo o stłuczkę, eksperci ERGO Hestii przypominają kierowcom zasady postępowania po zdarzeniu drogowym.

Obecnie nie ma potrzeby wzywania policji przy stłuczkach, jeżeli szkody dotyczą tylko pojazdów, a uczestnicy zdarzenia mogą się porozumieć. Co do zasady policja powinna interweniować po wypadkach, czyli wtedy, kiedy przynajmniej jeden z uczestników kolizji odniósł obrażenia oraz gdy sprawca uciekł lub może być pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Kolejną sytuacją, kiedy należy wezwać policję jest brak porozumienia między kierowcami w kwestii odpowiedzialność za spowodowanie szkody.

- W przypadku kolizji, poszkodowany nie musi obawiać się braku przyjęcia odpowiedzialności przez ubezpieczyciela. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach - mówi Dorota Pokusa-Guszczin z Działu Likwidacji Szkód Komunikacyjnych w Biurze Operacji i Likwidacji Szkód ERGO Hestii. - Nie musimy wzywać policji, jeśli w wyniku zdarzenia drogowego nie ma osób rannych, kierujący pojazdami są trzeźwi i zgodni co do odpowiedzialności za spowodowanie kolizji. W takiej sytuacji wystarczy spisać oświadczenie z miejsca zdarzenia, które jest wystarczające, aby skutecznie zgłosić szkodę i nie obawiać się o wypłatę odszkodowania – dodaje Dorota Pokusa-Guszczin.

Jak przygotować wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

Dokument powinien zawierać:
1. szczegółowy opis przebiegu kolizji,
2. dane uczestników,
3. dane pojazdów,
4. numery polis OC,
5. dane świadków - jeśli byli,
6. opis skutków zdarzenia - jakie uszkodzenia powstały w pojazdach
i ewentualnie poza nimi,
7. podpisy uczestników zdarzenia.

Obowiązujące przepisy pozwalają kierowcom poruszać się bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. W takim wypadku, informacje na temat zawartego ubezpieczenia OC dostępne są na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl). Dodatkowo ze strony UFG można pobrać aplikację „Na wypadek”, w której również można sprawdzić aktualne ubezpieczenie pojazdu.

***

Informacje o Grupie ERGO Hestia

Tworzą ją dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Prezesem Spółek Grupy jest Piotr M. Śliwicki.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA powstało 26 lat temu i w warunkach wolnorynkowej gospodarki rozwinęło się do jednego z trzech największych towarzystw ubezpieczeń w Polsce. ERGO Hestia wielokrotnie wyznaczała kierunki rozwoju polskiego rynku ubezpieczeniowego i zdobywała uznanie klientów oraz partnerów biznesowych dzięki innowacyjności i wysokiej jakości likwidacji szkód.

Grupie zaufało 2,73 miliony klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. W 2017 roku pomogliśmy w ponad 700 tysiącach szkód. Głównym akcjonariuszem Spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.

Kontakt

Rzecznik Prasowy Grupy ERGO Hestia

Arkadiusz Bruliński

Załączniki

pobierz [59,4 kB]

2018_12_17_ERGO Hestia podpowiada, kiedy wzywać policję.docx