ERGO Hestia podpowiada, kiedy wzywać policję po wypadku
Wezwać policję, czy sprawę załatwić polubownie? To pytanie zadaje sobie wiele osób uczestniczących w kolizji drogowej. Teraz, kiedy w zimowej aurze szczególnie łatwo o stłuczkę, eksperci ERGO Hestii przypominają kierowcom zasady postępowania po zdarzeniu drogowym.
Obecnie nie ma potrzeby wzywania policji przy stłuczkach, jeżeli szkody dotyczą tylko pojazdów, a uczestnicy zdarzenia mogą się porozumieć. Co do zasady policja powinna interweniować po wypadkach, czyli wtedy, kiedy przynajmniej jeden z uczestników kolizji odniósł obrażenia oraz gdy sprawca uciekł lub może być pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Kolejną sytuacją, kiedy należy wezwać policję jest brak porozumienia między kierowcami w kwestii odpowiedzialność za spowodowanie szkody.
- W przypadku kolizji, poszkodowany nie musi obawiać się braku przyjęcia odpowiedzialności przez ubezpieczyciela. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach - mówi Dorota Pokusa-Guszczin z Działu Likwidacji Szkód Komunikacyjnych w Biurze Operacji i Likwidacji Szkód ERGO Hestii. - Nie musimy wzywać policji, jeśli w wyniku zdarzenia drogowego nie ma osób rannych, kierujący pojazdami są trzeźwi i zgodni co do odpowiedzialności za spowodowanie kolizji. W takiej sytuacji wystarczy spisać oświadczenie z miejsca zdarzenia, które jest wystarczające, aby skutecznie zgłosić szkodę i nie obawiać się o wypłatę odszkodowania – dodaje Dorota Pokusa-Guszczin.
Jak przygotować wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym?
Dokument powinien zawierać:
1. szczegółowy opis przebiegu kolizji,
2. dane uczestników,
3. dane pojazdów,
4. numery polis OC,
5. dane świadków - jeśli byli,
6. opis skutków zdarzenia - jakie uszkodzenia powstały w pojazdach
i ewentualnie poza nimi,
7. podpisy uczestników zdarzenia.
Obowiązujące przepisy pozwalają kierowcom poruszać się bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. W takim wypadku, informacje na temat zawartego ubezpieczenia OC dostępne są na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl). Dodatkowo ze strony UFG można pobrać aplikację „Na wypadek”, w której również można sprawdzić aktualne ubezpieczenie pojazdu.
Informacje o Grupie
ERGO Hestia
***
Informacje o Grupie ERGO Hestia
Tworzą ją dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Prezesem Spółek Grupy jest Piotr M. Śliwicki.
Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA powstało 26 lat temu i w warunkach wolnorynkowej gospodarki rozwinęło się do jednego z trzech największych towarzystw ubezpieczeń w Polsce. ERGO Hestia wielokrotnie wyznaczała kierunki rozwoju polskiego rynku ubezpieczeniowego i zdobywała uznanie klientów oraz partnerów biznesowych dzięki innowacyjności i wysokiej jakości likwidacji szkód.
Grupie zaufało 2,73 miliony klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. W 2017 roku pomogliśmy w ponad 700 tysiącach szkód. Głównym akcjonariuszem Spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.