Duże zainteresowanie 18. edycją konkursu Artystyczna Podróż Hestii
Zakończył się właśnie pierwszy etap 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba 405 młodych twórców. Uczestnikami konkursu są studenci IV i V roku kierunków artystycznych prowadzonych na wszystkich polskich uczelniach.
Młodzi twórcy w pracach zgłoszonych do kolejnej edycji konkursu APH poruszają się w szerokim spektrum aktualnych odniesień społecznych, osobistych i artystycznych. Posługują się też różnymi mediami – są to bowiem prace malarskie, graficzne i fotograficzne, rzeźby i instalacje, a także dzieła z zakresu sztuki cyfrowej oraz performansu.
– Prace uczestników konkursu prowokują do zadawania pytań, zmuszają do refleksji, otwierają pole do własnych poszukiwań – mówi Magdalena Kąkolewska, Prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. – W ten sposób równolegle z konkursem powstaje przestrzeń na dyskusję o współczesnej kondycji artysty i odbiorcy.
W kolejnym etapie poznamy finalistów konkursu a ich prace zobaczymy na trwającej od 6 do 19 maja br. wystawie finałowej w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
W ten sposób - równolegle z konkursem - powstaje przestrzeń na dyskusję o współczesnej kondycji artysty, ale też i odbiorcy. Obie strony współczesnego obiegu sztuki zmagają się bowiem z różnorodnymi oczekiwaniami oraz wyzwaniami; coraz częściej muszą sobie także radzić ze zmienną, niepewną i niejednoznaczną rzeczywistością. W tym kontekście ciekawym jest fakt, że dla rozpoczynających dopiero swoją artystyczną drogę studentów, udział w konkursie APH staje się istotnym krokiem w mierzeniu się z naturalnym poczuciem niepewności.
Przed wszystkimi uczestnikami 18. edycji konkursu APH stoi teraz szansa miesięcznej podróży i rezydencji artystycznej w dwóch prężnych ośrodkach rezydencyjnych: Nowym Jorku i Wilnie. Ponadto, jeden z finalistów może otrzymać komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia. Ogłoszenie nazwisk laureatów konkursu odbędzie się 17 maja podczas Gali Finałowej w warszawskim Muzeum nad Wisłą.
Mecenasem corocznego konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. W rozwijaniu inicjatywy aktywny udział biorą największe instytucje kultury i uczelnie artystyczne w całej Polsce, a także wieloletni partnerzy Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. W efekcie, przez kilkanaście lat trwania konkursu zrealizowano 28 rezydencji artystycznych w Nowym Jorku i Walencji, 46 wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w całym kraju. Równolegle z konkursem rozwija się też niezwykła kolekcja, składająca się z ponad 50 dzieł. Ich uniwersalność na poziomie języka wypowiedzi, mediów czy podjętych przez młodych twórców tematów - pozwala spojrzeć szerzej na najważniejsze zjawiska artystyczne w ostatnich kilkudziesięciu latach.
Informacje o Grupie
ERGO Hestia
***
Informacje o Grupie ERGO Hestia
Tworzą ją dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Prezesem Spółek Grupy jest Piotr M. Śliwicki.
Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA powstało 26 lat temu i w warunkach wolnorynkowej gospodarki rozwinęło się do jednego z trzech największych towarzystw ubezpieczeń w Polsce. ERGO Hestia wielokrotnie wyznaczała kierunki rozwoju polskiego rynku ubezpieczeniowego i zdobywała uznanie klientów oraz partnerów biznesowych dzięki innowacyjności i wysokiej jakości likwidacji szkód.
Grupie zaufało 2,73 miliony klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. W 2017 roku pomogliśmy w ponad 700 tysiącach szkód. Głównym akcjonariuszem Spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.