Zaloguj się do osobistego konta ubezpieczeniowego:

Kolekcja XVII-wiecznych dzieł opuszcza Sopot

Kolekcja XVII-wiecznego malarstwa należąca do ERGO Hestii zostanie czasowo udostępniona Muzeum Narodowemu w Warszawie. Dzieła będą prezentowane szerokiej publiczności w ramach wystawy: „Różne Spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii”. Obrazy będzie można obejrzeć w muzeum od 7 maja br. Wystawa organizowana jest z okazji jubileuszu 30-lecia ERGO Hestii.

W piątek 23 kwietnia, do Warszawy zostały przetransportowane 42 obrazy z kolekcji ERGO Hestii. Przeniesienie tego typu kolekcji to nie lada wyzwanie. Poszczególne obiekty zapakowano w 12 skrzyń utrzymujących temperaturę odpowiednią dla obiektów sztuki starej. Do przeniesienia obrazów zostali zaangażowani również alpiniści. Jeden z obrazów, „Siły osmańskie atakujące fort na wyspie”, autorstwa Jana Peetersa Starszego, o wymiarach 210,8 × 224,8 cm, musiał bowiem zostać wyjęty z ram oraz zniesiony przez alpinistę po ścianie budynku, co w obliczu dynamicznie zmieniających się warunków pogodowych utrudniło całą operację.

Skomplikowana była też logistyka projektu. Skrzynie zostały przewiezione samochodem przystosowanym do transportu obrazów, tj. posiadającym specjalne amortyzatory i poduszki. Co więcej, przejazd był środowiskowo neutralny. Oznacza to, że obliczono, jaki ślad węglowy może pozostawić w środowisku przejazd samochodu transportowego i aby „wyrównać” potencjalne szkody, ERGO Hestia opłaciła specjalny certyfikat.

Każdy obiekt należący do kolekcji otrzymał kartę konserwatorską. W Muzeum Narodowym trafiły do pakowalni, gdzie będą odpoczywać przez kilka dni, a następnie nastąpi ich odpakowanie i ponowna ocena konserwatorska. Dopiero wówczas zostaną zawieszone w salach muzeum.

„Kolekcja ERGO Hestii zostanie udostępniona publiczności po raz pierwszy. Ekspozycję uzupełnią wybrane dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Łącznie na wystawie zostaną zaprezentowane 52 obrazy takich artystów jak Salomon van Ruysdael, David Teniers młodszy, Jan Porcellis, Gabriel Metsu czy Jan Breughel młodszy” – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. "Nasza wystawa jest jedną z takich okazji, której po prostu nie można przegapić. Różnorodności estetycznej i tematycznej prezentowanych obiektów towarzyszy bogaty program edukacyjny zarówno dla szerokiego odbiorcy, jak i miłośników sztuki dawnej"  – dodaje Magdalena Kąkolewska.

Wystawa „Różne spojrzenia” to opowieść o narodzinach i rozwoju sztuki holenderskiej XVII wieku, w kontekście rozwijającej się równolegle sztuki flamandzkiej. Propozycje te nie są jednak arbitralne – organizatorzy zapraszają widzów do konstruowania własnych perspektyw pozwalających lepiej zrozumieć niezwykły świat sztuki dawnej. Różnorodność prezentowanych obrazów pozwoli prześledzić nie tylko rozwój twórczości artystycznej, mnogość podejmowanych tematów, krystalizowanie się konwencji artystycznej, ale również odnieść prezentowane dzieła do konkretnych zjawisk społeczno-politycznych.

Holenderscy malarze tego czasu swoją twórczością wpisywali się w podejmowane próby uzyskania państwowej niezależności, sięgając po rodzime tematy, ukazując piękno miejscowego pejzażu z charakterystycznymi szlakami żeglugowymi, a także codzienne zżycie upływające w rytmie czterech pór roku. Ten wymiar prezentowanego malarstwa, należącego do sztuki dawnej, jest kolejną opowieścią̨ istotną z perspektywy współczesności. Mówi o poszukiwaniu własnej tożsamości, potrzebie wolności i niezależności, a wiec zagadnieniach, które od XIX wieku, kiedy rodziło się̨ poczucie narodowej odrębności lub – jak w przypadku Polski – prowadzono walkę̨ o jej zachowanie, staną̨ się̨ bliskie wielu artystom. Poprzez prezentowane dzieła będzie można poznać́ i lepiej rozumieć proces narodzin kanonu kulturowego dziedzictwa, z dzisiejszej perspektywy interesującego m.in. w kontekście tożsamości państw tworzących zjednoczoną Europę.

***

Informacje o Grupie ERGO Hestia

Grupa ERGO Hestia to druga co do wielkości firma ubezpieczeniowa na polskim rynku, pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze. Od 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw.

Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Nasze ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO International AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.

Prezesem Grupy ERGO Hestia od 30 lat funkcjonowania firmy jest Piotr Maria Śliwicki.

Kontakt

Rzecznik Prasowy

Marcin Żebrowski

Załączniki

pobierz [1,1 MB] Kolekcja ERGO Hestii - transport

Kolekcja ERGO Hestii - transport

pobierz [3,1 MB] ERGO Hestia transport kolekcji

ERGO Hestia transport kolekcji

pobierz [29,2 kB]

2021-04-30 ERGO Hestia transport kolekcji