Rusza „Baltic Horizons” - międzynarodowy konkurs rzeźbiarski


Zobacz załączniki (1)

Artystyczne tradycje Sopotu, jako miejsca rozwoju sztuki, oraz ponad 30-letnie doświadczenie ERGO Hestii w realizacji i wspieraniu sztuki na różnych polach, stały się podstawą zawiązania szerokiej, międzynarodowej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego. Poprzez konkurs „Baltic Horizons” Miasto Sopot oraz ERGO Hestia, wspólnie z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie, a także partnerskimi instytucjami kultury Polski, Litwy, Łotwy i Finlandii, zwracają uwagę na zmiany klimatyczne w regionie, wspierają rozwój świadomości klimatycznej i zachęcają do zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni.

Baltic Horizons to jednocześnie konkurs rzeźbiarski i szeroka platforma dialogu społeczno-artystycznego z udziałem partnerów z regionu bałtyckiego. Jednym z jego celów jest podtrzymanie i rozwinięcie sopockich tradycji współpracy z artystami z różnych obszarów kultury. Założeniem Baltic Horizons jest budowanie trwałych i szerokich społeczności, a także nowych pól artystycznej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego. Stan ekologiczny Bałtyku zmusza bowiem do szerszego myślenia o regionalnych partnerstwach, a sztuka jest jednym z najlepszych pól realizacji trwałych współprac, opartych o wspólne cele.

Konkurs powstał z inicjatywy ERGO Hestii i Miasta Sopot. Organizatorem konkursu jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii we współpracy z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie oraz partnerami projektu, którymi są: Muzeum Narodowe w Gdańsku – Oddział Sztuki Nowoczesnej, EMMA – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w fińskim Espoo, Latvian National Museum of Art (LNMA) – Łotewskie Narodowe Muzeum Sztuki w Rydze, Contemporary Art Centre ( CAC) – Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie.

Wyłoniony w wyniku konkursu projekt rzeźby, zrealizowany zostanie w tkance miejskiej Sopotu, wpisując się w istniejącą sopocką architekturę i realizując w ten sposób potrzebę szukania harmonii, komentowania i poprawiania jakości estetycznej otoczenia. Istotnym elementem projektu jest także twórcza aktywizacja mieszkańców wokół tematu ochrony bałtyckiego ekosystemu oraz szerokie działania w obszarze sztuki wysokiej. Międzynarodowe wsparcie instytucjonalne konkursu „Baltic Horizons” poszerza perspektywę tego dialogu. W tym kontekście warto podkreślić centralne miejsce Sopotu jako miasta tworzącego długoterminowo nową jakość przestrzeni publicznej. Z jednej strony jest to oczywisty i naturalny wybór, z drugiej odpowiadający na najnowsze trendy na polu działań odpowiedzialnych społecznie i ekologicznie.

ERGO Hestia ma 30-letnie doświadczenie w realizacji i wspieraniu sztuki na różnych polach. Od 20 lat wspiera młodych artystów w Artystycznej Podróży Hestii. Jest partnerem Fundacji Wisławy Szymborskiej, mecenasem Nagrody Znaku i Hestii im. księdza Józefa Tischnera. Organizuje Literacką Podróż Hestii – konkurs dla autorów książek dla młodych czytelników, który ma stworzyć nowy kanon literatury.

- Przez 20 lat konkursu Artystycznej Podróży Hestii stworzyliśmy platformę dialogu z artystami. Dzisiaj chcemy przenieść dyskusję do międzynarodowej przestrzeni, rozszerzyć ją na region Morza Bałtyckiego. A do tego, na platformę dialogu zaprosić samorządy, ale też międzynarodowe, renomowane instytucje kulturalne – mówi Piotr Maria Śliwicki, Prezes Grupy ERGO Hestia, inspirator konkursu Baltic Horizons. - Zaproszenie to pozwoli poszerzyć horyzont, wejść na pole sztuki w przestrzeni publicznej, przestrzeni miejskiej, ale też wprowadzić do naszej dyskusji nowe tematy. Baltic Horizons to konkurs posiadający niezwykły potencjał. Konkurs, który zbuduje nowy poziom debaty między artystami, instytucjami kulturalnymi, samorządem i biznesem. Ale jest to też konkurs, który będzie przełomowym projektem edukacyjnym w powszechnym postrzeganiu w przestrzeni publicznej sztuki, a rzeźby szczególnie. W końcu to konkurs, który zmieni tę przestrzeń. Sprawi, że będzie ona kształtowała lokalną społeczność i inspirowała jej zachowania i postawy.


Informacje o Grupie
ERGO Hestia

***

ERGO Hestia

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. ERGO Hestia od ponad dwóch dekad realizuje inicjatywy na styku kultury i biznesu. Firma jest jednym z czołowych mecenasów kultury i sztuki na polskim rynku. 

W latach 2002-2021 z inicjatywy ERGO Hestii odbyło się dwadzieścia edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, który był skierowany do studentów ostatnich roczników krajowych akademii sztuk pięknych. W 2014 roku firma powołała Fundację Artystyczna Podróż Hestii, zajmującą się projektami kulturalnymi. W jej siedzibie mieści się przestrzeń wystawiennicza Pawilon Sztuki. ERGO Hestia Razem z Fundacją APH i Fundacją im. Wisławy Szymborskiej od 2021 roku organizuje konkurs Literacka Podróż Hestii, który skierowany jest dla twórców literatury młodzieżowej i dziecięcej (10-15 lat).  Jest partnerem strategicznym stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Ponadto od 2001 roku razem z wydawnictwem Znak przyznaje Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera.

Firma jest również mecenasem sportu. Od 2000 roku pozostaje sponsorem tytularnym Sopockiego Klubu Żeglarskiego, a od 2010 zlokalizowanej na styku Gdańska i Sopotu hali sportowo-widowiskowej ERGO Arena. 

Grupa ERGO Hestia to pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w sektorze ubezpieczeniowym. Od ponad 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw. Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO International AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re. Prezesem Grupy ERGO Hestia od ponad 30 lat funkcjonowania firmy jest Piotr Maria Śliwicki.

 

Miasto Sopot

Sopot to miasto, w którym spotkanie kultury i sztuki z ludźmi i naturą dostarcza wyjątkowych przeżyć i doświadczeń. Miasto poruszające emocje, zmysły i intelekt. Kameralne miejsce, w którym wszystko jest blisko, a mieszkańcy w naturalny sposób się angażują się w życie kurortu. 

Czas zdaje się tutaj płynąć inaczej – jakby w powietrzu utrzymywał się stale zapach lata. Charakterystyczne dla wakacji połączenie beztroski, radości z kontaktu z naturą  i szukania nowych doświadczeń znajduje wyraz w wyjątkowych, różnorodnych projektach kulturalnych i sprzyja twórczości artystycznej. Nic dziwnego, że w Sopocie znajduję się 5 instytucji kultury, które podtrzymują tradycje artystyczne miasta. W Sopocie odbywają się takie wydarzeni kulturalne jak Literacki Sopot, festiwal muzyczny Sopot Classic czy Festiwal Fotografii „W Ramach Sopotu”. Nie tylko podczas wydarzeń ale przez cały rok i na każdym kroku można spotkać się ze sztuką choćby podziwiając liczne dzieła sztuki w przestrzeni miejskiej – rzeźby, murale, fotografie czy też wyjątkowa architektura tutejszych willi
z charakterystycznymi werandami, wykuszami i wieżyczkami. Sopot jest miastem otwartym, ciekawym i atrakcyjnym przez cały rok.  Czyste powietrze, wszechobecna zieleń, bezkres morza i urok kameralnej architektury to znaki szczególne Sopotu.  W tej przestrzeni kultura czuje się jak w domu. 

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie prezentuje najważniejsze zjawiska sztuki polskiej
i zagranicznej sztuki współczesnej, współpracując z najwybitniejszymi artystami, kuratorami
i znakomitymi instytucjami sztuki w Polsce i za granicą. Szczególną wagę przywiązuje PGS
do współpracy z twórcami, galeriami i muzeami w regionie Morza Bałtyckiego, a także z Białorusi i Ukrainy. Galeria jest współorganizatorem wielu ważnych projektów cyklicznych takich jak Festiwal Fotografii „W ramach Sopotu”,  Open Source Art Festiwal. Galeria posiada i regularnie rozbudowuje kolekcję sztuki współczesnej, prowadzi też działalność edukacyjną i wydawniczą.

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii:

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii prowadzi w imieniu Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA rozbudowany program mecenatu kultury i sztuki. Na polu sztuk wizualnych przybliżamy szerokiemu gronu odbiorców sztukę współczesną i współpracujemy z najważniejszymi instytucjami w kraju i za granicą. Konkurs pod nazwą Artystyczna Podróż Hestii realizowany w latach 2002-2020  umożliwił przybliżenie polskiej publiczności sylwetek 268  finalistów i finalistek, w tym  56 laureatów i laureatek. Fundacja działa również na rzecz promocji polskich twórców i twórczyń wyróżnionych w ramach dwudziestu edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. W latach 2002-2022 zorganizowaliśmy ponad 100 wystaw w całej Polsce. 

Prace laureatów i laureatek  oraz finalistów i finalistek poszczególnych edycji konkursu APH można oglądać  warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestia. Jest to również przestrzeń eksperymentalna i edukacyjna, która działa w zakresie projektów art brandingowych oraz korzysta z możliwości, jakie daje łączenie różnych dziedzin sztuki.  

Od roku 2021 Fundacja APH prowadzi  także konkurs Literacka Podróż Hestii dla autorów i autorek klasycznych form literackich, wydanych w Polsce i tworzonych w języku polskim, przeznaczonych dla młodego czytelnika.  

 


Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o Grupie ERGO Hestia.

Zarządzanie prywatnością

Niniejsza strona korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

Współadministratorami danych osobowych są:

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A z siedzibą w Sopocie, ul. Hestii 1, 81-731 Sopot,

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie ERGO Hestia S.A z siedzibą w Sopocie ul. Hestii 1, 81-731 Sopot,

a w zakresie korzystania z usługi Piksel Facebooka współadministratorem jest również Facebook Ireland Limited z siedzibą w Dublinie, 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, D02X525 Dublin.

Dane przetwarzane są w celach marketingowych, analitycznych i statystycznych.

Użytkownikowi przysługują prawa: dostępu do swoich danych osobowych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych, przenoszenia danych osobowych oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych. Dane kontaktowe w celu skorzystania z ww. praw znajdują się w Oświadczeniu administratora danych.

Czytaj więcej w naszej polityce cookies

Marketingowe pliki cookies stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

Statystyczne pliki cookies pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

Marketingowe pliki cookies

Wyrażam zgodę Nie wyrażam zgody

Statystyczne pliki cookies

Wyrażam zgodę Nie wyrażam zgody

Cookies podstawowych i marketingowych używamy zgodnie z polityką cookies