W 2022 roku Nagroda Znaku i Hestii im. Księdza Józefa Tischnera została przyznana Zbigniewowi Nosowskiemu, Grupie Granica i warszawskiemu Klubowi Inteligencji Katolickiej. Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej gali 24 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Fundatorem nagrody jest ERGO Hestia.
To, co łączy wszystkich tegorocznych laureatów, to odwaga – ta niezbędna do działania i myślenia na rzecz wspólnoty, którą współtworzymy. Odwaga wymagająca niekiedy mówienia i działania wbrew oficjalnym narracjom, czy naciskom silniejszych instytucji. Wreszcie odwaga, aby bronić godności tych ludzi, którym została ona zabrana. Tacy właśnie są nasi bohaterowie.
- Nagroda Znaku i Hestii zawsze była czymś więcej niż wyróżnieniem jedynie za dobrą pracę. To nagroda dla ludzi szlachetnych i odważnych na tyle, by tę szlachetność przekładać na czyny, sprawiające, że nasza codzienność staje się lepsza. Potwierdza to również skład tegorocznych laureatów zawsze gotowych do niesienia pomocy, autorów odważnych i wartościowych słów – podkreśla Piotr M. Śliwicki, Prezes Grupy ERGO Hestia.
Nagrodę za pisarstwo, które stanowi kontynuację Tischnerowskiego "myślenia według wartości", otrzymał Zbigniew Nosowski, dziennikarz, publicysta, działacz katolicki, redaktor naczelny czasopisma "Więź".
Z kolei w kategorii „zaangażowanie społeczne”, laureatami Nagrody zostali Grupa Granica i Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.
W pierwszym przypadku Jury doceniło cykl artykułów "Przeczekamy i prosimy o przeczekanie", w którym Nosowski ujawnił przypadki krycia nadużyć seksualnych w diecezji szczecińskiej i gdańskiej, oraz książkę Nosowskiego "Szukanie nadziei", czyli zbiór najważniejszych publikacji z ostatnich kilkudziesięciu lat. W drugiej kategorii Kapituła Nagrody wskazała na szczególną rolę obu organizacji w pomocy uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy.
Nagroda Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie księdzu Józefowi Tischnerowi. Promuje sposób myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości, empatii, bliskość, intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra. Za sprawą patrona zyskała rangę wyróżnienia szczególnego, bo doceniającego nie tylko intelektualne zasługi laureatów, ale także ich charakter i postawę wobec świata.