Literacka Podróż Hestii wystartowała po raz czwarty
Rozpoczął się pierwszy etap tegorocznej edycji konkursu Literacka Podróż Hestii. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia książek napisanych z myślą o młodych czytelnikach i czytelniczkach. W kolejnych etapach konkursu kapituła wyróżni pięć tytułów, a najlepszy z nich otrzyma nagrodę główną w wysokości 50 tys. złotych. Ostateczny werdykt podjęty zostanie z uwzględnieniem głosu Młodzieżowej Rady Literackiej.
Mecenasem konkursu ERGO Hestia, organizatorami Fundacja Artystyczna Podróż Hestii oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej. Inicjatywa została objęta patronatem honorowym Biblioteki Narodowej.
Zgłoszenia do 4. edycji Literackiej Podróży Hestii odbywają się online i potrwają do 26 lutego. Do udziału w konkursie zaproszone są wydawnictwa, a także autorki i autorzy indywidualni. Przyjmowane są książki beletrystyczne dla młodych czytelników i czytelniczek w wieku 10-15 lat, napisane w języku polskim i wydane w Polsce w roku 2023. Oprócz powieści i opowiadań, do konkursu można też zgłaszać publikacje komiksowe. Nominacje do Nagrody zostaną ogłoszone w czerwcu, a tytuł zwycięskiej książki – we wrześniu.
– W trakcie trzech konkursowych lat wszyscy mieliśmy okazję obserwować, jak fantastycznie rozwija się idea Literackiej Podróży Hestii. Czwarty rok przynosi nam kilka nowości, które są naturalną kontynuacją naszego zaangażowania w promocję czytelnictwa i przywiązania do wartościowych książek. Tę edycję rozpoczynamy pod honorową egidą Biblioteki Narodowej i ze świeżą energią Młodzieżowej Rady Literackiej. Wyruszymy też na biblioteczne szlaki, promując nasz niezwykły i nietracący na aktualności zbiór książek z poprzednich edycji. Oczywiście również lato spędzamy z książką, m.in. podczas naszego sopockiego Pleneru Czytelniczego w Parku Hestii – mówi Maria Rosa, prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.
Jak zawsze, zgłoszenia konkursowe oceni kapituła, której werdykt wesprze w tym roku głos Młodzieżowej Rady Literackiej. Tworzą ją młodzi przedstawiciele i przedstawicielki m.in. Szkoły w Chmurze, Młodych Horyzontów, Oczytamy Szczecin, Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni (Republika Czeska), Sopockiej Rady Młodzieżowej. Zaproszenie do udziału w pracach kapituły przyjęła też Ilona Wiśniewska – autorka nominowana do zeszłorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii za powieść „Przyjaciel Północy”, a także finalistka Nagrody Nike 2023.
– W dzieciństwie czytałam wszystko, co wydawano dla mojej grupy wiekowej, i zdarzało mi się zastanawiać, skąd dorosły autor wie, jak poruszać się w moim świecie. My, dzieci, bardzo byłyśmy wyczulone na każdy zgrzyt, niepotrzebne głaskanie po głowie, wrażenie, że nie traktuje nas poważnie. Książki budowały nas i naszą tożsamość, uczyły abstrakcyjnego poczucia humoru i odpowiedzialności. Jako dorosła, w literaturze dziecięcej najbardziej doceniam to wrażenie podczas lektury, że znowu chciałoby się być dzieckiem. Teraz, po latach, mogę zmierzyć się z materią tej trudnej literatury na inny sposób, spojrzeć na nią krytycznym, ale też łaskawym okiem, zajrzeć pod powierzchnię tekstu, rozsiąść się w nim wygodnie i wyruszyć w kolejną fascynującą Podróż. I już nie mogę się jej doczekać! – komentuje swoją decyzję Ilona Wiśniewska.
W kapitule konkursu zasiadają również: Artur Borowiński – przewodniczący kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Natalia Wiercińska – reprezentująca Fundację Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Janusz Heller.
Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są wyłącznie mailowo: konkurs@literackapodrozhestii.pl. Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin znajduje się na stronie literackapodrozhestii.pl
Informacje o Grupie
ERGO Hestia
***
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii prowadzi w imieniu Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA rozbudowany program mecenatu kultury i sztuki, a także projekty art brandingowe i edukacyjne. Od ponad 20 lat bierze aktywny udział w dyskursie polskiej sztuki współczesnej. Na polu sztuk wizualnych współpracuje m.in. z najważniejszymi instytucjami zajmującymi się sztuką współczesną w kraju i za granicą. Od roku 2023 Fundacja APH prowadzi Ogólnopolski Program Dotacyjny, który wspiera rozwój krajowej sceny artystycznej. Działa też na rzecz promocji polskich twórców i twórczyń związanych z 20-letnią historią konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Organizuje też od roku 2021 konkurs Literacka Podróż Hestii.
Fundacja Wisławy Szymborskiej została założona w kwietniu 2012 roku, na mocy testamentu pozostawionego przez Noblistkę. Zgodnie z wolą poetki w skład zarządu Fundacji weszli Michał Rusinek, Teresa Walas i Marek Bukowski. Do zadań Fundacji należy opieka nad spuścizną literacką Wisławy Szymborskiej, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna w zakresie propagowania polskiej kultury, twórczości literackiej, naukowej i czytelnictwa w Polsce oraz za granicą, jak również wspieranie idei tolerancji oraz kultury dialogu w życiu publicznym.
Grupa ERGO Hestia to druga co do wielkości prywatna firma ubezpieczeniowa na polskim rynku, pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze. Od 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw.
Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Nasze ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive.
Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO International AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.