Znamy tytuły 5 książek nominowanych do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2024


Zobacz załączniki (8)

Literacka Podróż Hestii co roku wybiera najciekawsze polskie książki z kategorii fiction, napisane z myślą o dzieciach i młodzieży. Kapituła 4. edycji konkursu zdecydowała właśnie o wyróżnieniu pięciu tytułów. Autorka lub autor jednej z książek otrzyma Nagrodę Literacka Podróż Hestii w postaci 50 tys. złotych.

Do 4. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii zgłoszono 89 propozycji, z których – po weryfikacji formalnej i merytorycznej dyskusji – Kapituła wybrała następujące tytuły:

• Silla Karoliny Lewestam (Agora dla Dzieci)
• Hydropolis 2. Walcz Zygmunta Miłoszewskiego (W.A.B. / GW Foksal)
• Księżniczka na wygnaniu, czyli osiem żywotów Reginy Różyczki Katarzyny Ryrych (Butterfly / Ibis)
• Hajda. Beskid bez kitu Marii Strzeleckiej (Libra P)
• Zguba Natalii Szostak (W.A.B. / GW Foksal)

Mecenasem konkursu jest ERGO Hestia, a jego organizacją zajmuje się Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, działająca w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Inicjatywa odbywa się w tym roku pod patronatem honorowym Biblioteki Narodowej.

ROZPOCZYNAMY LITERACKĄ PODRÓŻ

– Moment, w którym wybieramy najciekawsze książki dla dzieci i młodzieży to nie tylko czytelnicze podekscytowanie, ale też wdzięczność autorkom i autorom za piękne i wartościowe treści. I chociaż w naszym konkursowym cyklu na laureatkę lub laureata Nagrody Literacka Podróż Hestii poczekać musimy jeszcze do września, to właśnie dzisiaj rozpoczynamy prawdziwą literacką podróż. I to w aż 5 fascynujących kierunkach. Zapraszamy do niej wszystkich, bez względu na wiek – mówi Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły.

– W Literacką Podróż Hestii wyruszają najpierw jurorki i jurorzy tej nagrody. Jest to podróż przez wszystkie książki dla młodzieży wydane w poprzednim roku. Podróż co roku inna i co roku – fascynująca. Dotarliśmy właśnie do pierwszego w niej przystanku: wybraliśmy pięć książek, które naszym zdaniem są najciekawsze i najwartościowsze. We wrześniu dotrzemy do stacji końcowej i wybierzemy jedną z nich, ale Państwo już mogą przeczytać wszystkie pięć nominowanych książek, do czego zachęcam. O nich będzie się mówić przez cały rok, a z ich autorkami i autorami będzie się można spotkać w różnych miejscach Polski – dodaje prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

MŁODZIEŻOWA RADA LITERACKA

Tytuł zwycięskiej książki poznamy we wrześniu br., a laureat lub laureatka otrzyma Nagrodę Literacka Podróż Hestii w wysokości 50 tys. zł. W tym roku wybór najlepszej książki wesprze głos Młodzieżowej Rady Literackiej. Tworzą ją młodzi przedstawiciele i przedstawicielki m.in. Szkoły w Chmurze, Młodych Horyzontów, Oczytamy Szczecin, Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni (Republika Czeska), Sopockiej Rady Młodzieżowej.

Autorów i autorki nominowanych książek będzie można teraz spotkać na wyjątkowym szlaku literackich podróży, organizowanych przez ERGO Hestię i Fundację Artystyczna Podróż Hestii. Pierwszą okazją do rozmowy z ukochanymi autorami i autorkami będzie Plener Czytelniczy w sopockim Parku Hestii, który odbędzie się już 15 czerwca br.

Nadesłane powieści, opowiadania i powieści graficzne oceniła Kapituła, w skład której wchodzą: Artur Borowiński – przewodniczący kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka, Ilona Wiśniewska – autorka nominowana do zeszłorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii za powieść „Przyjaciel Północy”, Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Natalia Wiercińska – reprezentująca Fundację Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Janusz Heller.

Pełna treść uzasadnień konkursowej Kapituły oraz szczegółowe informacje o Literackiej Podróży Hestii znajdują się na stronie literackapodrozhestii.pl

***


Książki wyróżnione Nagrodą Literacka Podróż Hestii


Lato na Rodos Katarzyny Ryrych (wydawnictwo Nasza Księgarnia) – edycja 2021.
Stan splątania Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Wydawnictwo Literackie) – edycja 2022.
Wolność albo śmierć Aleksandry Herzyk (Kultura Gniewu) – edycja 2023.

***

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii prowadzi w imieniu Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA rozbudowany program mecenatu kultury i sztuki, a także projekty art brandingowe i edukacyjne. Od ponad 20 lat bierze aktywny udział w dyskursie polskiej sztuki współczesnej. Na polu sztuk wizualnych współpracuje m.in. z najważniejszymi instytucjami zajmującymi się sztuką współczesną w kraju i za granicą. Od roku 2023 Fundacja APH prowadzi Ogólnopolski Program Dotacyjny, który wspiera rozwój krajowej sceny artystycznej. Działa też na rzecz promocji polskich twórców i twórczyń związanych z 20-letnią historią konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Organizuje też od roku 2021 konkurs Literacka Podróż Hestii.

Fundacja Wisławy Szymborskiej została założona w kwietniu 2012 r., na mocy testamentu pozostawionego przez Noblistkę. Do zadań Fundacji należy opieka nad spuścizną literacką Wisławy Szymborskiej, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna w zakresie propagowania polskiej kultury, twórczości literackiej, naukowej i czytelnictwa w Polsce oraz za granicą, jak również wspieranie idei tolerancji oraz kultury dialogu w życiu publicznym. Od 2013 r. Fundacja przyznaje Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki wydany w języku polskim lub przełożony na język polski.


Informacje o Grupie
ERGO Hestia

***

Informacje o Grupie ERGO Hestia

Grupa ERGO Hestia to pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w sektorze ubezpieczeniowym. Od ponad 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw.


Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Nasze ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive.


Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO International AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.


Prezesem Grupy ERGO Hestia jest Artur Borowiński.

 

 


Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o Grupie ERGO Hestia.