Karolina Lewestam laureatką tegorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii


Zobacz załączniki (2)

Literacka Podróż Hestii corocznie wskazuje najciekawsze nurty w literaturze dla młodych czytelników i czytelniczek. W 4. edycji konkursu najlepszą książką została wybrana powieść fantasy pt. „Silla”. Jej autorka otrzymała 50 tysięcy złotych.

Mecenasem konkursu jest ERGO Hestia, organizuje go Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod patronatem honorowym Biblioteki Narodowej.

Kapituła dokonała wyboru spośród pięciu nominowanych książek, a w tym wyborze, po raz pierwszy, głos miała Młodzieżowa Rada Literacka. Werdykt ogłoszono 13 września br. W Sopocie podczas uroczystej Gali Nagrody Literacka Podróż Hestii.

- Nagrodzona przez nas powieść Karoliny Lewestam podkreśla wartości, które wyraźnie wpisują się w ideę konkursu Literacka Podróż Hestii. To przede wszystkim potrzeba współpracy, która jest szczególnie ważna w obecnych czasach indywidualizmu i różnorodności. Siłą tej książki są również wątki, które zachęcają do poszukiwania harmonii, pokojowego współistnienia różnych gatunków, postaw i opinii. Treść „Silli” nawiązuje do najlepszych tradycji literackich – powieści inicjacyjnych czy podróżniczych – i w ten sposób jest czytelna dla każdego, nie tylko dla fanów gatunku – tak tegoroczny wybór komentuje Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły.

- Karolina Lewestam opowiada o rzeczach najistotniejszych w bardzo atrakcyjnej językowo i fabularnie formie. Udała jej się wielka sztuka: w jej powieści nie ma dydaktyzmu, a jednak jest ona głęboko dydaktyczna. I mimo że dzieje się w mitologicznej czasoprzestrzeni, pozostaje bardzo aktualna, bo mówi o tym, co teraz dla młodych ludzi jest ważne. I co, mam wrażenie, jeszcze długo na ważności nie straci - dodaje prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Organizatorzy konkursu Literacka Podróż Hestii stawiają sobie za cel promowanie współczesnej polskiej literatury pięknej – tych powieści i opowiadań, które mają szansę długo pozostać w świadomości młodych czytelników i czytelniczek. Wspólnie z autorami i autorkami nominowanych co roku książek pojawiają się na ogólnopolskich festiwalach literackich. Włączają się też w dyskusje o roli i kondycji literatury dziecięcej i młodzieżowej w Polsce podczas spotkań branżowych i wydarzeń czytelniczych.

Wyboru najlepszej tegorocznej książki dokonała Kapituła w składzie: Artur Borowiński – przewodniczący Kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia; Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej; Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Ilona Wiśniewska – autorka nominowana do zeszłorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii za powieść „Przyjaciel Północy”, a także finalistka Nagrody Nike 2023; Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie; Natalia Wiercińska – członkini Zarządu Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Funkcję sekretarza Nagrody pełni Janusz Heller.

Tegoroczny werdykt wsparła decyzja Młodzieżowej Rady Literackiej. Tworzą ją młodzi przedstawiciele i przedstawicielki m.in. Szkoły w Chmurze, Młodych Horyzontów, Oczytamy Szczecin, Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni (Republika Czeska), Sopockiej Rady Młodzieżowej.

Fundatorem Nagrody Literacka Podróż Hestii jest ERGO Hestia. Konkurs realizowany jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii w ramach współpracy ERGO Hestii i Fundacji Wisławy Szymborskiej. ERGO Hestia jest również partnerem strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz mecenasem Programu Rezydencji Literackich Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Szczegółowe informacje o nagrodzie: literackapodrozhestii.pl

***

Karolina Lewestam

Eseistka, pisarka, wykładowczyni, ilustratorka. Obroniła doktorat z filozofii na Uniwersytecie Bostońskim. Autorka „Małej księżniczki” (wyd. W.A.B.), zbioru esejów o rodzicielstwie „Pasterze smoków” (wyd. Czarne) oraz powieści „Silla” i „Strażniczka Perły”, stanowiących sagę fantasy „Opowieści świata Zorzy” (Wydawnictwo Agora dla Dzieci). Wieloletnia felietonistka i publicystka „Dziennika Gazety Prawnej”, od kilku lat związana jest z magazynem „Pismo”, w którym odpowiedzialna jest za dział „Idee”, odpowiada na listy czytelników w serii „Rozmowy z K.” i pisze jedne z najchętniej czytanych tam esejów. Wielokrotnie nominowana do nagrody Grand Press, a także do Odkryć Empiku, Książki Roku portalu „Lubimy Czytać”, nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i wielu innych. Matka trójki dzieci, współlokatorka trzech kotów.

***


Książki wyróżnione Nagrodą Literacka Podróż Hestii:

„Silla” Karoliny Lewestam (Agora dla Dzieci) – edycja 2024
„Wolność albo śmierć” Herzyk (Kultura Gniewu) – edycja 2023
„Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Wydawnictwo Literackie) – edycja 2022.
„Lato na Rodos” Katarzyny Ryrych (wydawnictwo Nasza Księgarnia) – edycja 2021.

***

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii prowadzi w imieniu Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA rozbudowany program mecenatu kultury i sztuki, a także projekty art brandingowe i edukacyjne. Od ponad 20 lat bierze aktywny udział w dyskursie polskiej sztuki współczesnej. Na polu sztuk wizualnych współpracuje m.in. z najważniejszymi instytucjami zajmującymi się sztuką współczesną w kraju i za granicą. Od roku 2023 Fundacja APH prowadzi Ogólnopolski Program Dotacyjny, który wspiera rozwój krajowej sceny artystycznej. Działa też na rzecz promocji polskich twórców i twórczyń związanych z 20-letnią historią konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Od roku 2021 organizuje też konkurs Literacka Podróż Hestii.

Fundacja Wisławy Szymborskiej została założona w kwietniu 2012 r., na mocy testamentu Noblistki. Do zadań Fundacji należy opieka nad spuścizną literacką Wisławy Szymborskiej, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna w zakresie propagowania polskiej kultury, twórczości literackiej, naukowej i czytelnictwa w Polsce oraz za granicą, jak również wspieranie idei tolerancji oraz kultury dialogu w życiu publicznym. Od 2013 r. Fundacja przyznaje Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki wydany w języku polskim i przełożony na język polski.


Informacje o Grupie
ERGO Hestia

***

Informacje o Grupie ERGO Hestia

Grupa ERGO Hestia to pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w sektorze ubezpieczeniowym. Od ponad 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw.


Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Nasze ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive.


Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO International AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.


Prezesem Grupy ERGO Hestia jest Artur Borowiński.

 

 


Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o Grupie ERGO Hestia.